Az ondóvezeték elzáródása által okozott meddőség mikrosebészeti módszerekkel (mikroszkóp segítségével végzett műtéttel) megoldható lehet: ez általában az elzáródott szakasz kimetszését és a végek egyesítését foglalja magában.
Bizonyos hormonhiányos állapotok esetén gyógyszeres kezeléssel serkenthető a hímivarsejtek termelése. A kezelések sikere a probléma természetétől, súlyosságától és gyakran fennállásának idejétől is függhet.
Amennyiben a férfi meddőség nem kezelhető az említett módszerekkel, a gyermekáldás pedig továbbra sem történt meg egy adott párnál, alapos kivizsgálások után a mesterséges ondóbevitel megoldást jelenthet a problémára – amennyiben kiderült, hogy a meddőség a férfinál áll fent.
A mesterséges ondóbevitelhez az ondómintát általában előkészítés után használják fel a sikeres megtermékenyítés érdekében. Az ovuláció körüli időben a spermát a hüvelyen és a méh nyakcsatornáján keresztül a méh üregébe juttatják (orvosi nyelven ezt ‘intrauterin inszemináció’-nak nevezik).
A felhasznált ondó a meddő pár férfi tagján kívüli donortól származhat. A donor-spermát fagyasztva tárolják, amíg az adományozót öröklődő rendellenességek és nemi úton terjedő betegségek, többek között az AIDS irányában ki nem vizsgálják.
A mesterséges ondóbevitelre az esetek döntő részéhen a peteérés serkentésével együtt kerül sor. A spermát ilyenkor az ovuláció időpontjának környéken helyezik a méh üregébe. A kezelés a többes terhesség fokozott kockázatával járhat.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?