Előfordulhat, hogy a meddőség oka a pár mindkét tagjának alapos kivizsgálása után is rejtve marad – ám ez a ritkább. Napjainkban sok meddő házaspár problémáján segíthet az orvostudomány. Többek között az alábbi módszerekkel:
A meddő férfi kezelése 
Az ondóvezeték elzáródása által okozott meddőség mikrosebészeti módszerekkel (mikroszkóp segítségével végzett műtéttel) oldható meg: ez általában az elzáródott szakasz kimetszését és a végek egyesítését foglalja magában. Bizonyos hormonhiányos állapotok esetén gyógyszeres kezeléssel serkenthető a hímivarsejtek termelése.
A kezelések sikere a probléma természetétől, súlyosságától és gyakran fennállásának idejétől is függ!
A meddő nő kezelése
A megfelelő módon fejlődő petesejtek kilökődésének elmaradása esetén az ovuláció gyógyszerekkel segíthető elő. A kezelés során mellékhatások léphetnek fel (pl. többes terhesség jöhet létre), ezért a gyógyszerelés csak szoros orvosi ellenőrzés mellett történhet. A meddőség hátterében álló okok más része műtéttel oldható meg. Ehhez részben a diagnosztikában is alkalmazott módszereket használnak.
Mesterséges ondóbevitel
A mesterséges ondóbevitelhez az ondómintát általában előkészítés után használják fel a sikeres megtermékenyítés érdekében. Az ovuláció körüli időben a spermát a hüvelyen és a méh nyakcsatornáján keresztül a méh üregébe fecskendezik (orvosi nyelven: ‘intrauterin inszemináció’). A felhasznált ondó a meddő pár férfi tagján kívül donortól is származhat. A donorspermát fagyasztva tárolják. A mesterséges ondóbevitelre az esetek döntő részében a peteérés serkentésével együtt kerül sor. A spermát ilyenkor is az ovuláció időpontjának környékén helyezik a méh üregébe.
Szervezeten kívüli megtermékenyítés (‘in vitro fertilizáció’, IVF)
A petesejtek szervezeten kívüli megtermékenyítéséhez szintén többszörös tüszőnövekedést illetve peteérést biztosító gyógyszerek szükségesek. A megérett petesejteket ultrahang- ellenőrzés mellett közvetlenül az ovuláció várható időpontja előtt szívják le a petefészkekből egy tű segítségével. A petesejteket laboratóriumi edénykében termékenyítik meg a hímivarsejtekkel.
Amennyiben a rendelkezésre álló ondósejtek száma nagyon alacsony, vagy a tüszők leszívása során csak kevés vagy nem megfelelő minőségű petesejtet “nyertek”, az érett petesejtek burkát egy, a hajszálnál mintegy tízszer vékonyabb üvegtűvel átszúrják, és azon keresztül egyetlen ondósejtet fecskendeznek a petesejt belsejébe (‘intracitoplazmatikus spermiuminjekció’, ICSI).
Ezt az eljárást alkalmazzák akkor is, ha a hímivarsejteket csak a mellékheréből vagy a heréből mikrosebészeti módszerek segítségével tudják kinyerni. A megtermékenyített petesejtből fejlődő előébrényt (preembrió) 2-3 nap múlva helyezik vissza a méh üregébe, a hüvelyen keresztül. A beültetésre nem került előébrényeket lefagyaszthatják, és egy későbbi ciklusban ültethetik majd be.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?